Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Organizacja turystyki i wypoczynku dla dzieci, młodzieży Na co NGO-sy powinny zwrócić uwagę? Dowiedz się 24.04 o 15.00 na #ngoplLIVE >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Fundacja Dobro Lokalne
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 835 94 44
Adres rejestrowy
Ulica
Cietrzewia 5
Kod pocztowy
02-492
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Włochy
Adres kontaktowy
Ulica
Żeromskiego 77 lok. 86
Kod pocztowy
01-882
Miejscowość
Warszawa
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000197118
REGON
01324985000000
NIP
5222514541
Rok powstania
1998
Organizacja pożytku publicznego
Nie
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Celem Fundacji jest:

  1. wspieranie działalności społecznej, kulturalnej, naukowej i oświatowej prowadzonej na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego;
  2. kształtowanie instytucji państwa demokratycznego na poziomie lokalnym i regionalnym;
  3. integrowanie środowisk lokalnych;
  4. ochrona tradycji lokalnych i specyfiki regionalnej;
  5. ochrona środowiska i zabytków;
  6. wspieranie budowy Zjednoczonej Europy.

Prowadzone działania
Wybrane projekty zrealizowane w 2004 r.:

  1. IV Biesiada Samorządowa - Nocna Brama do Unii Europejskiej - odbyła się w dniach 30 kwietnia i 1 maja 2004 r. w Lwówku Śląskim;
  2. ”Sami swoi” czyli Kargul i Pawlak z Lubomierza świętowali w Lwówku Śląskim, w województwie dolnośląskim wejście do Unii Europejskiej.
    Biesiady organizowane przez Fundację Dobro Lokalne mają na celu propagowanie lokalnych atutów poszczególnych miejscowości, szczególnie inicjatyw społecznych podejmowanych przez mieszkańców. W IV Biesiadzie Samorządowej, która odbyła się 30 kwietnia i 1 maja 2004 r. wzięli udział przedstawiciele gmin, miasteczek, miast i powiatów z całej Polski, a także goście z Niemiec i Czech, posłowie, senatorowie, przedstawiciele organizacji samorządowych oraz dziennikarze. Spotkanie tradycyjnie już zostało zorganizowane z okazji XIII rocznicy Odrodzenia Samorządu Terytorialnego i z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, który przypada 27 maja. W tym roku jednak ważną datą dla Polski, także samorządowej, był dzień 1 maja, kiedy Polska wchodziła do Zjednoczonej Europy. Wszyscy uczestnicy Samorządowego święta w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 r. przekroczyli symboliczną bramę do Europy. Elementem Biesiady była również konferencja samorządowa z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej pod hasłem ”Wkład samorządów bliźniaczych w proces integracji Polski z UE”.

Wybrane projekty zrealizowane w 2003 r.:

  1. Promocja reformy polskiego samorządu terytorialnego na Wschodzie. Dokonania polskich samorządów możemy z pewnością uważać za cenny wzór dla władz publicznych całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej, za polskie ”know-how”, którym warto się dzielić. Uważamy, że nadszedł czas, aby prezentować nasz kraj, jako kraj który odniósł sukces we wprowadzaniu reform;
  2. Współpraca samorządów z małym i średnim biznesem - wizyty studyjne ukraińskich i białoruskich samorządowców w polskich samorządach. Od sierpnia do listopada 2003 roku Fundacja Dobro Lokalne zorganizowała cztery wizyty studyjne dla białoruskich i ukraińskich samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli małego i średniego biznesu. Projekt Fundacji pod hasłem: ”Współpraca samorządów z małym i średnim biznesem - wizyty studyjne ukraińskich i białoruskich samorządowców w polskich samorządach” został zwycięzcą konkursu organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów pt.: ”Pomoc techniczna państwom w drodze do transformacji”;
  3. Białorusini w polskich samorządach - wizyta studyjna z udziałem Marszałka Senatu Białorusi. Zapoznanie się z ideą samorządności poprzez spotkania z polskimi samorządowcami i wizytację jednostek samorządowych szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego - to cel wizyty w Polsce samorządowców z Białorusi w dniach 15-22 września 2003 roku. Członkiem dziesięcioosobowej delegacji był Hienadz Nawicki (Gienadij Nowicki), przewodniczący Rady Republiki Białoruś, czyli izby wyższej parlamentu. Nawicki był także w przeszłości premierem rządu Białorusi. Spotkał się on w Polsce między innymi z marszałkiem Senatu RP Longinem Pastusiakiem;
  4. Polskojęzyczna publicystyka kulturalna na Białorusi - szkolenie dla dziennikarzy, Grodno, październik 2003 r. Z udziałem ponad 30 dziennikarzy odbyły się w Grodnie w dniach 25-27.10.2003 r. warsztaty szkoleniowe;
  5. Transgraniczny koncert noworoczny 2002/2003. Odbył się w Gołdapi w woj. warmińsko-mazurskim w noc przełomu lat 2002/2003. Ideą naszego koncertu było pokazanie, że kultury narodów sąsiadujących są do siebie cały czas bardzo podobne, wzajemnie się przenikają i nawzajem ubogacają.

Projekty zrealizowane w 2002 r.:

  1. III Biesiada Samorządowa Kutno 24-26 maja 2002 r. W dniach 24-26 maja 2002 r. w Kutnie, w województwie łódzkim, odbyła się po raz trzeci Biesiada Samorządowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele gmin, miasteczek, miast i powiatów z całej Polski, przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie, a także goście z Niemiec i Anglii. Podczas Biesiady odbył się także tzw. Kwadrans dla Europy.
  2. Konwersatorium Samorządowe - podczas Biesiady w Kutnie. W Kutnie zostały omówione najważniejsze kwestie dotyczące samorządów w 2002 roku, czyli sposób wyboru do władz samorządowych oraz sposób finansowania samorządów oraz zbliżająca się integracja z UE i rola samorządów w tym procesie.
  3. Kawiarenka Dobro Lokalne w Radiu TOK FM. Przed wyborami samorządowymi Fundacja Dobro Lokalne przeprowadziła dziesięć godzinnych debat w ”Kawiarence Dobro Lokalne” na antenie radia TOK FM. Od połowy października do końca listopada 2002 roku spotykaliśmy się co tydzień rano o 9.00 w soboty w studio radia TOK FM. Prowadzącą spotkania w ”Kawiarence” była Agnieszka Glapiak, która rozmawiała w sumie z kilkudziesięcioma samorządowcami, ekspertami i dziennikarzami.
  4. Konwersatoria samorządowe. Raz w miesiącu Fundacja Dobro Lokalne organizowała Konwersatoria Samorządowe na temat bieżących problemów dotyczących samorządu terytorialnego.
  5. Książki dla biblioteki Instytutu polskiego w Mińsku na Białorusi. W styczniu 2002 r. przedstawiciele Fundacji Dobro Lokalne przekazali książki do Instytutu Polskiego w Mińsku na Białorusi.
  6. Seminarium podsumowujące wizyty studyjne Białorusinów w Polsce - Mińsk, 29 stycznia 2002 r. ”The Seminar of the Concept of Local self-government in the Republic of Bielarus on the basis of the Czech, Polish, Latvian Experince”, zorganizowane zostało przez Organization for Security and Co-operation in Europe - Advisory and Monitoring Group in Belarus, 29 stycznia 2002 r. w Mińsku. Seminarium stanowiło podsumowanie wizyt studyjnych w Czechach i Polsce samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych i dziennikarzy z Białorusi. Gośćmi seminarium byli m. in.: ambasador Polski na Białorusi Mariusz Maszkiewicz, charge d`affaires of Czech Republic Ales Fojtik, head of the TACIS branch, Delegation of the European Commission to Belarus, chairman of the permanent commission on state building, local government and reglament of the Chamber of Representatives of the National Assembly of RB M. Sosonko, chairman of the pemanent commission of the Council of the Republic of the National Assembly of the RB on the regional politics P. Shipuk.
  7. Rola samorządu w kształtowaniu tożsamości kulturowej na poziomie lokalnym -cykl seminariów na Białorusi. Fundacja Dobro Lokalne w dniach 01- 08 września 2002 r. zorganizowała cykl seminariów pod hasłem ”Rola samorządu w kształtowaniu tożsamości kulturowej na poziomie lokalnym”. Seminaria odbyły się w następujących białoruskich miejscowościach: Kobryniu, Bychowie, Fanipolu, Głusku, Czerikowie i Brześciu.
  8. Przemiany w świadomości społecznej Polaków i Białorusinów - Konferencja w Mińsku. W dniu 30 października 2002 r. Fundacja Dobro Lokalne zorganizowała konferencję naukową w Mińsku na Białorusi pod tytułem: ”Przemiany w świadomości społecznej Polaków i Białorusinów”.
  9. Polskojęzyczna publicystyka kulturalna na Białorusi - szkolenie dla dziennikarzy, Grodno, wrzesień 2002 r. Z udziałem ponad 30 dziennikarzy odbyły się w Grodnie w dniach 09 września - 10 września 2002 warsztaty szkoleniowe.

Projekty zrealizowane w 2001 r. i wcześniej:

  1. Festyn Europejski ”Miasta partnerskie dla Europy”- Złotoryja sierpień 2001. Ok. 30 tys. osób. Spotkanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy pełnili swe funkcje nieprzerwanie przez trzy kadencje. Gościem spotkania był premier Jerzy Buzek.
  2. W ramach kampanii ”Najpiękniejsze strony świata” - odwiedziliśmy kilkadziesiąt miejscowości, w których organizowaliśmy konkursy dla mieszkańców. Nagrodami były książki. Uhonorowaliśmy także kilkunastu najlepszych bibliotekarzy w kraju.
  3. Stale uzupełniana internetowa baza danych, dotycząca współpracy partnerskiej samorządów z Polski z samorządami z krajów UE.

Reklama

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
literatura, czasopisma
ochrona zabytków, dziedzictwo, tradycja narodowa
działalność na rzecz integracji europejskiej
Odbiorcy działań

Zarząd

Małgorzata Jastrzębska, wiceprezes
Sławomir Stalmach, prezes
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej