Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Masz kłopot z przygotowaniem sprawozdania finansowego? Tu znajdziesz instrukcję i przykład. Zobacz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
63 243 75 80
Adres rejestrowy
Ulica
Zofii Urbanowskiej 8
Kod pocztowy
62-500
Miejscowość
Konin
Województwo
wielkopolskie
Powiat
Konin
Dane rejestrowe
Forma prawna
Stowarzyszenie rejestrowe
KRS
0000039470
REGON
31022394100000
NIP
6652227052
Rok powstania
1994
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2004
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja
Wspieranie rozwoju obszarów wiejskich poprzez ugruntowanie demokracji, samorządności i aktywności obywateli, aby aktywnie wpływać na rozwiązywanie problemów kraju i wspierać mieszkańców wsi w procesach integracji z Unią Europejską poprzez:

  • wspieranie rozwoju lokalnych społeczności,
  • tworzenie mechanizmów lokalnej demokracji,
  • ułatwianie współpracy środowisk lokalnych,
  • wspieranie i promocję inicjatyw pozarządowych.

Prowadzone działania

  1. Działania informacyjno-szkoleniowe na rzecz środowisk wiejskich.
    Projekt "Rozwój przedsiębiorczości wiejskiej" (Fundacja na rzecz Rozwoju Wsi).
    Projekt polegał na przeprowadzeniu serii spotkań, w których uczestniczyły cztery zespoły uczestników z sześciu powiatów reprezentowane przez przedstawicieli sektora, publicznego, prywatnego i społecznego. Najważniejszym bezpośrednim efektem zajęć było wypracowanie podstaw lokalnego partnerstwa dla wiejskiej przedsiębiorczości i rekomendacji do budowania partnerstwa w skali lokalnej.
    Projekt "Twoje gospodarstwo w Unii Europejskiej" (Fundacja Fundusz Współpracy, Program Agro-Info).
    Zrealizowano cykl 20 spotkań informacyjnych dla ok. 800 rolników z województwa wielkopolskiego, którzy prowadzą towarowe gospodarstwa rolne i wiążą swoją przyszłość z wykonywaniem zawodu rolnika. Spotkania informacyjne przeprowadzono w ramach Programu Agro-Info Fundacji Fundusz Współpracy, miały na celu dostarczenie uczestniczącym w nich rolnikom wiedzy i informacji umożliwiającej im przygotowanie się do akcesji Polski do UE. Każde spotkanie dotyczyło zagadnień związanych z określonym kierunkiem produkcji rolnej np.: produkcja mleka, hodowla trzody chlewnej i bydła mięsnego oraz uprawa zbóż, oleistych i wysokobiałkowych, owoców i warzyw.
    Projekt "Wiejskie debaty" (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce).
    Projekt obejmował przeprowadzenie trzech konferencji zorientowanych na poinformowanie wiejskich społeczności, samorządów i stowarzyszeń o aktualnych trendach Wspólnej Polityki Rolnej i instrumentach wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz wzmocnienie partnerstwa, dialogu i współpracy wiejskich środowisk, rozwijanej w Polsce od kilku lat.
    Konferencje odbyły się w 3 lokalizacjach: Konin (Wielkopolska), Białystok (Podlasie), Jasło (Podkarpacie), z udziałem 864 uczestników. Została również przygotowana i wydrukowana broszura "Pytania o wiejską Europę". Broszura miała na celu rozważenie następujących spraw:
    Jakie wartości podzielają wszystkie jednoczące się narody europejskie?
    Jakie możliwości stwarza integracja europejska środowiskom wiejskim w Polsce?
    Jakie są cele i instrumenty wspierające rozwój obszarów wiejskich?
    Jakie wsparcie jest dostępne dla wiejskich środowisk?
    Jakie wyzwania stoją przed lokalnymi społecznościami?
    Dodatkowo, broszura omawiała wybrane działania w Polsce i Europie, związane ze współpracą i budowaniem partnerstwa dla rozwoju obszarów wiejskich.
    Projekt "Do integracji jeden krok" (Fundacja Fundusz Współpracy, Program Agro-InfoII)
    Spotkania informacyjno-szkoleniowe dla wójtów, starostów i burmistrzów oraz urzędników, radnych i sołtysów z terenu 4 powiatów: kolskiego, konińskiego, słupeckiego i tureckiego
    Zakres projektu dotyczył przekazywania informacji bezpośrednim uczestnikom, a także sposobu udostępniania informacji lokalnym społecznościom, sposobu współpracy (zarówno z lokalnymi partnerami jak i z innymi administracjami) i umiejętności praktycznego stosowania wybranych instrumentów. Zajęciom informacyjnym i szkoleniowym towarzyszyło doradztwo, udostępnione w formie konsultacji "na dystans".
    Fundusz Współpracy w ramach programu Agro-Info - dotacja na realizację projektu pt. "Czas na odnowę". Projekt dotyczył przeprowadzenia na terenie 4 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego 60 spotkań informacyjnych dla 2500 przedstawicieli gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz wiejskich liderów. Spotkania miały na celu przybliżenie idei odnowy wsi oraz poinformowanie uczestników o warunkach uzyskania dofinansowania przedsięwzięć realizowanych w gminach i sołectwach w ramach programu odnowy wsi ze środków Sektorowego Programu operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich. W ramach projektu przeszkolono również 26 trenerów oraz wydano publikację pt.: "Na wsi odnowa".
  • Fundusz Współpracy w ramach programu Agrolinia - dotacja na realizację projektu pt. "Czas na odnowę". Kontynuacja projektu "Na wsi odnowa" - rozszerzenie na kolejne trzy województwa.
    Projekt zakłada przeprowadzenie działań przygotowawczych do wdrożenia programu odnowy wsi w województwie: łódzkim, śląskim i świętokrzyskim.
    W ramach projektu upowszechniana będzie informacja o idei odnowy wsi oraz możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla przedsięwzięć realizowanych w ramach programu odnowy wsi ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" - działanie Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego. Prowadzone będą działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym, tj. warsztaty szkoleniowe dla trenerów specjalizujących się w doradztwie związanym z rozwojem obszarów wiejskich oraz spotkania informacyjne dla przedstawicieli samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich i liderów wiejskich zainteresowanych wdrożeniem odnowy wsi. Projekt przewiduje przygotowanie materiałów szkoleniowych dla uczestników oraz dodruk publikacji pt. "Na wsi odnowa" w nakładzie 1000 egzemplarzy.
    Projekt zakłada przeszkolenie 25 trenerów oraz przeprowadzenie 35 spotkań informacyjnych, w których weźmie udział ok. 1000 liderów wiejskich oraz przedstawicieli urzędów z ok. 250 gmin.
  1. Działania na rzecz rozwoju i podniesienia sprawności działania struktur stowarzyszeń na terenie kraju.
  • pomoc w tworzeniu lokalnych struktur stowarzyszeń sołtysów,
  • inicjowanie współdziałania sołtysów i samorządu sołeckiego z organizacjami społeczno-kulturalnymi oraz zawodowymi działającymi na rzecz rozwoju społeczno-ekonomicznego obszarów wiejskich,
  • prowadzenie doradztwa społeczno-prawnego w sprawach prawidłowego funkcjonowania organów sołectwa, a w szczególności sołtysów jako organów wykonawczych wsi, zebrań wiejskich jako organów uchwałodawczych wsi oraz rad sołeckich jako organów pomocniczych sołtysów,
  • organizowanie międzystowarzyszeniowych działań dotyczących wspierania inicjatyw podejmowanych przez sołtysów i samorządy wiejskie na rzecz szeroko rozumianego rozwoju środowisk wiejskich.
  1. Inicjatywy podejmowane na rzecz rozwoju współpracy organizacji wiejskich.
  • jeden z założycieli Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (2003)
  • członek - założyciel Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (ogólnopolska płaszczyzna współpracy i porozumienia organizacji działających na rzecz wsi) (2003)
  • animator powołania regionalnego forum wiejskiego w Wielkopolsce (2004).

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
14.09.2020
Krajowy Dzień Sołtysa, połączony z imprezami towarzyszącymi w dwudniowy cykl debat, wykładów i zajęć warsztatowych zakończony ogólnopolską konferencją naukową pod intrygującym tytułem „Wieś jest kobietą” oraz podsumowaniem ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” zgromadził 3 i 4 września w Otrębusach w Mateczniku Mazowsza około 150 liderów wsi oraz samorządowców z całej Polski.
Publicystyka
27.12.2017
W piątek, 15 grudnia, odbył się Festiwal Kultury Lokalnej, będący zwieńczeniem 10-miesięcznych degustacji kulturalnych 20-osobowej grupy osób w wieku 60+ z gminy Kawęczyn w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów pn.: „Rozsmakowani w kulturze”. Impreza miała miejsce w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie.
Publicystyka
14.12.2017
8 grudnia, w piątkowe popołudnie Dom Kultury im. Zofii Urbanowskiej w Kowalewku wypełnił klimat kultury, a rozpalony ogień w kominku dodawał atmosfery rodzinnego ciepła i świątecznego nastroju. W miejscu mającym duże znaczenie historyczne dla mieszkańców gminy miało miejsce niezwykłe wydarzenie, zorganizowany został Festiwal Kultury Lokalnej.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
Odbiorcy działań
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej