Spis organizacji - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Masz kłopot z przygotowaniem sprawozdania finansowego? Tu znajdziesz instrukcję i przykład. Zobacz >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Fundacja Psychoonkologii i Promocji Zdrowia "Ogród Nadziei"

Fundacja Psychoonkologii i Promocji Zdrowia "Ogród Nadziei"
Logo 1,5%
Tej organizacji możesz przekazać 1,5% swojego podatku.
Kontakt
E-mail
Pokaż
Telefon
22 843 24 11
Adres rejestrowy
Ulica
Świeradowska 47
Kod pocztowy
02-662
Miejscowość
Warszawa
Województwo
mazowieckie
Powiat
Warszawa
Dzielnica
Mokotów
Dane rejestrowe
Forma prawna
Fundacja
KRS
0000218418
REGON
01583292100000
NIP
5213307446
Rok powstania
2004
Organizacja pożytku publicznego
Tak
od roku 2005
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji

Misja:

Idea powstania Fundacji wynika z przekonania o wartości psychologicznych aspektów w radzeniu sobie z chorobą. Psychoneuroimmunologia udowadnia, iż system przekonań, sposób interpretacji rzeczywistości, który wywołuje określone emocje oraz relacje z innymi mają wpływ na zdrowie. Proces zdrowienia z choroby nowotworowej obarczony jest często zmaganiem z trudnymi myślami, wyobrażeniami i emocjami oraz ze społeczną izolacją lub brakiem wsparcia.

Cele działania fundacji:

  • organizowanie i udzielanie pomocy psychologicznej dla osób chorych i ich bliskich, w postaci warsztatów i indywidualnych sesji psychoterapeutycznych (szczególnie w oparciu o Program Simontona) oraz grup wsparcia
  • organizowanie i prowadzenie innych form terapii (treningi relaksacyjne, arteterapia, muzykoterapia, choreoterapia, śmiechoterapia, joga lecznicza, itp.) dla osób chorych somatycznie i innych zainteresowanych
  • organizowanie i prowadzenie szkoleń w zakresie psychoedukacji dla personelu medycznego
  • budzenie świadomości społecznej w obszarze znaczenia czynników psychologicznych dla etiologii i przebiegu chorób somatycznych m.in. poprzez działania medialne
  • organizowanie spotkań, konferencji, szkoleń służących wymianie myśli i doświadczeń związanych z celami Fundacji
  • prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, publikowanie prac naukowych
  • organizowanie akcji i imprez charytatywnych
  • skupianie wokół idei Fundacji osób zainteresowanych jej celem, w tym przedstawicieli środowisk twórczych i naukowych, w kraju i zagranicą
  • współpraca z instytucjami państwowymi i samorządowymi, zakładami opieki zdrowotnej, organizacjami pozarządowymi w celu realizacji zadań statutowych
  • propagowanie założeń Fundacji celem pozyskania donatorów, zapisów, spadków, darowizn, na realizację celów statutowych.

Prowadzone działania:

Program psychologicznej pomocy osobom chorym oraz ich bliskim realizowany w różnych formach:

Sesje psychoonkologicznego Programu Simontona
Jest to poznawczo-behawioralny model psychoterapii, stworzony ponad 30 lat temu w USA przez lekarza onkologa i radioterapeutę dr Carla Simontona, rozwijany i stosowany z powodzeniem w Simonton Cancer Center w Malibu (Kalifornia) oraz w liczących się ośrodkach onkologicznych na świecie. Celem programu jest lepsze funkcjonowanie emocjonalne i wzrost zaangażowania chorego w proces leczenia. Terapia opiera się na pracy z przekonaniami wg Racjonalnej Terapii Zachowania oraz na pracy z wyobraźnią.
Prowadzące: certyfikowane terapeutki Programu Simontona: Aurelia Malec (psycholog, superwizor), Monika Anna Popowicz (pedagog, psychoterapeutka), Anna Romanowska (lekarz), Oliwia Szczuka (psycholog), Joanna Zapała (psycholog).
Formy pracy: warsztaty weekendowe(conajmniej raz w miesiącu), sesje indywidualne (10 tygodniowo), grupa stacjonarna (raz w tygodniu przez 2 miesiace; edycje sa powtarzane przez cały rok).

Grupa wsparcia
Otwarte spotkania dla osób chorych na nowotwory, których celem jest czerpanie wsparcia z obecności innych osób w podobnej sytuacji życiowej i wzajemna wymiana doświadczeń. Obecność terapeutek Programu Simontona na spotkaniach otwiera uczestnikom możliwość zdobywania wiedzy z obszaru roli czynników psychologicznych w procesie zdrowienia oraz nauki i ćwiczenia skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem w chorobie. W razie kryzysu emocjonalnego uczestnicy mogą skorzystać z pomocy psychologicznej.
Prowadzące: Monika Anna Popowicz (pedagog, psychoterapeutka) i Oliwia Szczuka (psycholog).
Forma pracy: spotkania 2-godzinne, raz w miesiącu.

Choreoterapia
Terapia poprzez ruch, czerpiąca z uzdrawiających właściwości muzyki i tańca. Jej celem jest nawiązanie kontaktu ze swoim ciałem oraz budowanie akceptacji siebie samego i oparcia w sobie poprzez pracę z ciałem.
Swobodna ekspresja w tańcu, stymulowana przez muzykę pozwala wyrazić i uwolnić trudne emocje. Łagodne techniki pracy z ciałem pomagają zwiększyć świadomość ciała i uczą odczytywania jego sygnałów. Praca z wewnętrznymi obrazami wprowadza w stan relaksu i odpoczynku. Taniec służy afirmacji siebie i życia we wszystkich jego przejawach.
Prowadzące: Ewa Mormul (tancerka, choreoterapeutka, Zuzanna Pędzich (choreoterapeutka). Formy pracy: grupa otwarta, zajęcia 2 razy w miesiącu po 3 godz., 3-miesięczny cykl spotkań grupowych, zajęcia raz w tygodniu 1,5 godz., sesje indywidualne.

Joga lecznicza
Ćwiczenia hatha jogi metodą Iyengara. Ich celem jest poprawa sprawności fizycznej oraz zwiększenie świadomości ciała.
Statyczne ćwiczenia, uwzględniające możliwości i ograniczenia chorych osób, wykonywane w skupieniu pomagają uwalniać nagromadzone w ciele napięcia, prowadząc do harmonii ciała i umysłu.
Prowadzący: Grzegorz Nieścier (licencjonowany nauczyciel jogi metodą Iyengara).
Forma pracy: grupa otwarta, zajęcia 1 raz w tygodniu po 1,5 godz.

Przez cały czas prowadzone są działania rekrutacyjne na kolejne zajęcia proponowane w fundacji:

Artterapia
Terapia przez sztukę, która korzysta z różnych technik związanych z teatrem, plastyką, literaturą, muzyką, tańcem, pantomimą. Jej celem jest odnalezienie źródeł wewnętrznej siły i mocy oraz radości życia.
Spotkania ze sztuką służą wzbogacaniu osobistej ekspresji na co dzień, usprawnianiu komunikacji z innymi i odnalezieniu kontaktu z samym sobą oraz wzmacnianiu w nas twórczych, uzdrawiających sił. Praca z mandalą działa w sposób harmonizujący na wnętrze człowieka, tonizuje emocjonalne napięcie.
Prowadząca: Żaneta Ewa Przyborowska (polonistka, artterapeutka).
Forma pracy: 3-miesięczny cykl spotkań grupowych, zajęcia raz w tygodniu 2,5 godz.

Warsztaty bębniarskie
Nauka gry na afrykańskich bębnach djembe. Jej celem jest odnalezienie radości życia.
Wspólnie wybijany w grupie ludzi rytm daje poczucie jedności z innymi i pozwala na nawiązanie głębokiego kontaktu z samym sobą, dzięki czemu jest źródłem radości. Gra na bębnach zwiększa poczucie wewnętrznej spójności, poprawia synchronizację półkul mózgowych i pobudza uzdrawiające siły organizmu. To leczenie duszy i ciała: pomaga dotrzeć do źródeł swojej siły i uwolnić drzemiącą w nas energię.
Prowadzący: Wojtek Pęczek (nauczyciel gry na djembe, uczeń afrykańskiego mistrza Mamady Keitha)
Forma pracy: warsztaty 3-godzinne raz w miesiącu.

Fundacja zamierza kontynuować współpracę z Urzędem Miasta. Obecnie staramy się o uzyskanie dotacji z konkursu ogłoszonego przez Biuro Polityki Zdrowotnej.

Nawiązana została współpraca z Kliniką Nowotworów Krwi Szpitala klinicznego AM, Polska Unią Onkologii, Zakładem Medycyny Paliatywnej COI, Szpitalem Onkologicznym na Wawelskiej. Celem współpracy jest nawiązanie kontaktu z lekarzami i przekazanie im wiedzy z dziedziny psychoonkologii oraz dotarcie do pacjentów onkologicznych z informacja o pomocy psychologicznej i wsparciu, jakie mogą uzyskać w fundacji. Kolejnym celem jest rekrutacja lekarzy do uczestnictwa w szkoleniach przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu w środowisku lekarzy.

Prowadzimy działalność informacyjną (udział w programach telewizyjnych i radiowych, wypowiedzi w prasie).

Reklama

Treści związane z organizacją na ngo.pl

Publicystyka
08.02.2013
Wykłady i miniwarsztaty zorganizowane 3 lutego przez Fundację Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem tchnęły nową siłę w przybyłe grono zainteresowanych.
Publicystyka
24.10.2012
59 000 złotych na rzecz terapii dla osób z chorobą nowotworową i ich bliskich udało się zebrać Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” podczas tegorocznej, VII Aukcji Charytatywnej „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI”.

Obszary działań i ich odbiorcy

Obszary działań
promocja zdrowia, edukacja zdrowotna
pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków losowych
Odbiorcy działań

Zarząd

Jarosław Nowicki, wiceprezes zarządu
Monika Anna Popowicz, prezes zarządu
Reklama
Redakcja ngo.pl nie odpowiada za treść profili organizacji
Numer konta organizacji:
Sugerowany tytuł przelewu:
Darowizna na cele statutowe
Darowiznę możesz odliczyć od podatku! Dowiedz się więcej